East Side Gallery - Berlínská zeď

30. may 2013 at 9:43 | S. |  Cestovatelský deníček
Všichni slyšeli o Berlínské zdi. To už k našemu nejzákladnějšímu vzdělání prostě patří. Co už ovšem všichni neslyšeli (já například, jsem o tom neměla nejmenší tušení - lynčujte mě, nevzdělance), je fakt, že poslední souvislý kus tohoto monstra, který ještě stojí, je pokryt uměním. A to nádherným. Spoustu lidí odradí už i pouhý fakt, že se jedná o street art, tudíž převážně graffity a tomu podobné. Ovšem, pomineme-li "blbé" machýrky, co jen ozdobně píší různá nesmyslná slova po zdech, i graffity je umění. Ovšem East Side Gallery mě neuvěřitelně překvapila a zanechala na mně hluboký zážitek.

Samozřejmě jsem si to neodpustila, jak je už u mě v galeriích běžné, že jsem s ujištěním, že se zde opravdu smí fotit (což mého společníka doopravdy pobavilo) jsem vytáhla foťák/mobil a zaznamenala si, dle mého posudku, nejzajímavější a nejpovedenější díla. Všechny obrazy na zdi by měly být spojené s její děsivou minulostí. Příznám se vám, že jsem to teda ve všech obrazech neviděla, ale to nic nemění na kvalitě kreseb a dojmu, který zanechají.

Protože se jednalo o street art, očekávala jsem spíše abstraktní umění, ovšem byla jsem, jak už jsem výše zmínila, překvapená. Samozřejmě se nejedná o žádné realistické kousky, ale v té abstrakci bylo tolik konkrétního, že před výtvarníky lze jen smeknout a obdivovat přesné tahy jejich štětců.

Jakkoli jsem byla okouzlena obrazy na pověstné Berlínské zdi, stejně na mě zanechala i hrozivý dojem. Když jsem si odmyslela ty barevná díla, a jen tak si představila, že mě tahle monstrózní přepážka dělí od zbytku města a třeba i rodiny a přátel, udělalo se mi lehce nevolno. A to prosím, úsek East Side Gallery ještě stojí na břehu řeky v ne příliš zastavěné oblasti. Jaký to muselo mít dopad na psychiku lidí, když jim tato zeď například půlila ulici, kde žili?

Dost už ale úvah. Podělím se s vámi o mé fotografie. Nehodlám vysvětlovat proč mě zaujaly zrovna tyhle, prostě se tak stalo a myslím, že vy si sami dokážete domyslet, co je na nich tak zajímavého. A když ne, tak v tom je přece kouzlo umění. Na každého působí intimně a osobitě.

Ještě jedna poznámka. U jednoho extrémně silném obrázku mi do záběru vešel starší pán. Nechala jsem tu fotku tak. Alespoň si dokážete lépe představit, jak je zeď vysoká.
Tohle je výřez z předchozího obrázku. Umožní pochopení tohoto opravdu geniálního díla. Stála jsem u něj snad deset minut s otevřenou pusou a počítala růžičky. 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 metztli metztli | Email | Web | 30. may 2013 at 13:10 | React

taky jsem to nevěděla, dokud jsem asi v tercii Berlín nenavštívila. A zůstala jsem stát s otevřenou pusou. Prostě páni. Jednak je Zeď nádherně vyzdobená. A jednak... ano, myslím, že by měla zůstat stát, protože je to živoucí připomínka toho, co se dělo.

Fotky jsou děsivě krásné.

2 Teeda Teeda | Web | 30. may 2013 at 23:12 | React

Jo. Berlínská zeď je děsivá galerie. Ale lidi děsivé věci fascinují..

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement